Top

“Eşiğin aşılması, evrensel kaynağın kutsal alanına atılan ilk adımdır.” Joseph Campbell

Yolda Olmak.

Yolda olmak mühimdir; çünkü her yolculuk insanın kendi iç dünyasına yaptığı bir yolculuktur da. Daha önce görmediğimiz ülkelerin, şehirlerin coşku dolu çağrısı, aynı zamanda keşfedilmeyi arzulayan benliğin çağrısıdır da. Belki de yolculuğun armağanı, insana ilk adımı atıp eşiği aşmasını sağlayan cesaretidir. Bir rivayete göre de talih, cesurlardan yanadır.

Ayak bastığımız coğrafyalarda görüntülediğimiz anları sizinle de paylaşmak istedik. Bir şehir rehberine ihtiyacınız olursa seyyahların blog günlüklerine, yüreklendirilmeye ihtiyacınız varsa “Yolculuk” sekmesine bekleriz 🙂


Görseldeki ürün: Balıkçı Pantolon!

Tayland

Tayland, Türkiye’den vize istemeyen ülkelerden biridir. Tropikal iklimi olan Tayland’da yıl boyu sıcaklık ortalaması 30 derecedir. Muson yağmurları Kasım ve Şubat ayları arasında sona erdiğinden, çoğu gezgin ve turistin yaptığı gibi seyahatinizi bu aylar arasına denk düşürmek yararınıza olacaktır. Ağustos ve Eylül aylarında en çok yağışı alır.

 

Şehirlerin merkezlerine kısa mesafede bulunan pansiyon ve otellerde, 100 TL civarı ödeme yaparak iki kişilik oda kiralayabilirsiniz. Konaklayacağınız yerin hizmetine ve konumuna göre fiyatlar da değişecektir.

 

Krallıkla yönetilen Tayland’da kral kutsaldır. Kralını kutsayan bir halkın içerisindeyken de kral hakkında şaka yapmamanızı öneririz 🙂 Trafik soldan akar. Ülkeye vardığınız zaman özellikle ilk günlerde, caddelerde yürürken iki defa dikkatli olmaya özen gösterin. Tapınak ziyaretlerinde ise kadın ve erkeklerin, omuz ve bacaklarının kapalı olması gerektiğinden, yanınıza uygun şal ya da kıyafetler aldığınıza emin olun. Turisti bol olan bu ülkede de pazarlık etmeniz şart; Tayland’daki satıcıların gelir grubunun bir çoğunu turistler oluşturduğundan dolayı, kopardıkları kadarını kar saymaktalar. Aynı şey taksiciler için de geçerli.

TAYLAND’IN EN MEŞHUR FESTİVALLERİ

Songkran: Nisan Ortasında başlayan bu festival üç gün sürer. Festivalde su balonları ve su tabancalarıyla, hatta tazyikli su hortumlarıyla herkes birbirini ıslatır. Festivalin geleneksel manası, suyun kutsiyeti ile birlikte günahlardan arınma olsa bile hem değişen çağ ve jenerasyon, hem de turistlerin yoğun katılımıyla festival, koca bir su savaşını çağrıştırarak daha eğlenceye yönelik bir aktivite olmuştur.

 

Loy Krathong / Bangkok : Loy “Suyun üzerinde süzülmek” anlamına gelir. Krathong da muz ağacı gövdesinden yapılıp, muz yaprakları ve tütsülerle süslenen yapılan sallara verilen isimdir. Ay takvimine göre Kasım ayına denk gelen süre boyunca insanlar göllere akın eder. Halk, nehir ve ırmakları damarlarında akan kanla eş tutar. Ve bu ritüel, nehre olan saygılarının bir göstergesi gibidir. Havai fişekler ve dilek fenerlerinin de kullanılmasıyla büyülü bir atmosferde insanlar birlikte vakit geçirir.

 

Maymun Festivali / Lophuri: Kasım ayında yapılır. Bu festivalde ülkedeki maymunlara ziyafet düzenlenir.

Hayalet Festivali / Dansai: Mart- Temmuz arasında, ülkedeki kahinler tarafından belirlenen üç gün arasında yapılır.  Festivalin çıkışı bir Budist hikayeyle başlar: Vakti evvelinde sürgünden dönen prenslerinin dönüşünü kutlamak için bir araya gelen halk çok ses çıkarır ve ölülerini uyandırır. Uyanan ölüler de kutlamaya katılır. Phi adı verilen hayaletler tıpkı insanlar gibi iyi ya da kötü doğalı olabilirler.

CHATUCHAK PAZARI / BANGKOK

Chatcuhak Pazarı, dünyanın en büyük pazarlarından biridir. Tasarım ürünlerin yanı sıra fabrika işi kıyafetlerin de satıldığı bu pazardan ve içindeki hediyelik eşya dükkanlarında hoşunuza gidecek, Tayland kültürünü yansıtan bir çok hediye bulabilirsiniz. Hem yerel halk hem de turistler bu pazara yoğun ilgi gösterir. Yürürken acıkanlar için sokak yemekleri, ayaklarına kara sular inenler için de ayak masajı yaptırabilecek mekanlar da durak niyetine sayılır; dinlenmeyi bilen yorulmaz derler.

Tayland'da 10 Gün

“Yolculuk kütüphanede başlar” diyor Michel Onfrey / Coğrafyanın Poetikası kitabında. Gidilecek yerler hakkında herkes meşrebince araştırmalar yapıyor; kimi sanatını, kimi tarihini, kimi iklimini, kimi coğrafyasını; ne ile karşılaşacağına dair bir fikir sahibi olmak istiyor müstakbel seyyah. Yolculuk sona erdiğindeyse tasavvurların yanına yaklaşamadığı anlar ve anılarla dönüyor başladığı noktaya. O an ve anıları yazarak ya da filme alarak kaydetmek de, kişisel tarihini zenginleştirmek isteyen insanın ödevi oluyor. Kayıtları paylaşmak da gezilecek yerler hakkında ön bilgi vermekten de öte, her yolculuğun her insan için ayrı ayrı eşsiz bir deneyim olduğuna işaret ediyor.

Video bizim benzersiz Tayland yolculuğumuzdan; tadı damağımızda kalmış zamanların, yüreklendirici olmasını umduğumuz kısa kayıtlarından. Üç dakikalık kısa turunuz için şimdiden iyi seyirler dileriz

0